Erasmus+ BUDAPEST 2017

Napísal admin 7. mar. 2017 v kategórii . Pripojené Komentáře zakázány.

Erasmus+ BUDAPEST 2017

fakty: 16 študentov našej školy sa zúčastnilo projektu Erasmus+, pracovali a žili tri týždne v Budapešti.

dojmy: nezabudnuteľné

 

 

Čo nám dala Budapešť

Žiaci našej  školy, SOŠ, A. Dubčeka 963/2 vo Vranove nad Topľou sa práve vrátili  zo zahraničnej praxe v Budapešti v rámci  projektu   ERASMUS +.  Tento program podporuje zvýšenie vedomostí, zručností a  mobilitu žiakov v odbornom vzdelávaní. Samotný názov programu nie je náhodný, je pomenovaný podľa holandského filológa a filozofa Erasma Rotterdamského, ktorý precestoval veľa európskych krajín pri získavaní svojich vedomostí.

Projekt sme vypracovali v spolupráci s agentúrou Luminosus z Veľkých Kapušian. Partnerskou organizáciou v Budapešti bola agentúra 1 CEBA. Projektu sa zúčastnilo 6 grafikov, 4 kuchári, 4 čašníci a 2 kozmetičky. Študenti odborov kuchár, čašník pracovali v sieti štvorhviezdičkových hotelov Danubius , kozmetičky v súkromnom kozmetickom salóne Bártfay szépségszalon a propagační grafici v rôznych firmách svojho zamerania. Žiaci dostali za svoju prácu hodnotenia od zamestnávateľov, ktoré boli pozitívne a tiež certifikát – Europass Mobility, platný v celej EÚ.  Cieľom projektu bolo nielen zvýšenie vedomostí a zručností v odbornom vzdelávaní, ale aj lepšie uplatnenie absolventov na trhu práce, väčšia samostatnosť a odvaha podnikať vo svojich odboroch a zlepšenie zručností v cudzích jazykoch.

Pred samotnou realizáciou  boli rodičia aj žiaci oboznámení s organizačným zabezpečením projektu.  Po príchode do Budapešti sa žiaci a sprevádzajúci  učitelia ubytovali a dostali základné pokyny o pracoviskách,  doprave, stravovaní  a možnostiach trávenia voľného času.  Na ďalší deň sa rozdelili do skupín podľa odborov a v sprievode pracovníkov agentúry odišli k jednotlivým zamestnávateľom.  Tento deň na pracovisku bol zoznamovací, kde im predstavili priamych nadriadených a náplň práce. Žiaci pracovali každý pracovný deň nie ako v škole na praxi, ale ako riadni zamestnanci daných podnikov. Vyskúšali si ako to funguje v reálnom pracovnom procese. Kuchári a čašníci vstávali už ráno o piatej,  aby boli  o 7.00 nastúpení na prípravu a servírovanie raňajok na svojich pracoviskách.. Grafici chodili do práce vo dvojiciach a venovali sa kreatívnej činnosti podľa zadania zamestnávateľa. Kozmetičky pomáhali pri upratovaní a dezinfekcii pracoviska, vykonávali bežné kozmetické úkony. Po práci mali žiaci voľno a svoje voľné mesačné lístky na dopravu využili naplno. Veľmi rýchlo sa naučili orientovať v trasách metra, električiek a autobusov. Prebrázdili ulice hlavného mesta Maďarska, spoznali jeho krásy a pamätihodnosti. Agentúra zorganizovala dva spoločné víkendové výlety so sprievodcom. Na prvom sme navštívili budovu parlamentu, z anglického výkladu sme sa dozvedeli o histórii tejto stavby, ale aj zaujímavosti z dejín Maďarska a Rakúsko -Uhorska. Na druhom výlete sme navštívili Tropicarium a obdivovali sme krásu podmorského sveta.

Pobyt mal svoje pozitíva aj negatíva. V prvom rade si žiaci museli zvyknúť na odlúčenie od domova, na nové prostredie, na pracovnú dobu, zodpovednosť, samostatnosť a na iný režim ako boli zvyknutí. Tieto prekážky však postupne zdolali a právom sú na seba hrdí, že to zvládli. Veľkým prínosom bolo stmelenie kolektívu, spoznávanie ľudí, novej kultúry. Veľkým pozitívom je šikovnosť žiakov, ktorú na každom pracovisku chválili. To je dôkazom toho, že škola ich na budúcu profesiu pripravuje správne.

 Žiaci sa vrátili domov bohatší o skúsenosti v práci, o zážitky, ktorých bolo v nádhernej Budapešti neúrekom,  jazykovo zdatnejší a možno aj trochu viac samostatní ako predtým. Veď posúďte sami, kliknite na  www.sosvt.sk alebo nás nájdite na Facebooku a pozrite si množstvo fotografií žiakov.

 

                                                                                        PhDr. Mária Kurovská, Ing. Erika Barlová

 galéria click

49

Komentáre

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

 • archív
 • Adresa

  A. Dubčeka 963/2
  Vranov nad Topľou
  Email: sosvt@sosvt.sk
  www: sosvt.sk tel:+421 057 44 63258

  ©2011 – 2020   webdesign: Kamil Harman (kamharm@gmail.com)